اصطلاحات رایج در سئو و بهینه سازی سایت

چکیده این مطلب : اگر در نظر دارید سایتتان را سئو کنید یا خودتان به سئو کار ماهری تبدیل شوید ابتدا باید الفبای سئو رو یاد بگیرید تا بتوانید در این حوزه پیشرفت نمایید.

برای وارد شدن به دنیای سئو و بهینه سازی سایت باید در ابتدا با اصطلاحاتی که سئو کاران از آن ها استفاده می کنند آشنا شوید دانستن این اصطلاحات شما را با گستردگی علوم سئو و همیطنور تخصصی بودن این علم بیشتر آشنا می کند.

در این مقاله سعی میکنم تا اونجا که اصطلاحات را می دانم اضافه کنم و آپدیتش بکنم تا یک مقاله کامل برای اصطلاحات سئو برای شما باشد.

من اصطلاحات سئو رو به دو دسته:

  • اصطلاحات سئو داخلی
  • اصطلاحات سئو خارجی

تقسیم کردم تا گستردگی کلماتی که در علم سئو وجود دارند رو ساده تر برای شما ارائه دهم.

سئو داخلی

اصطلاحات سئو داخلی

در ابتدا می پردازیم به اصطلاحاتی که در سئو داخلی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

اصطلاح (SEO (Search Engine Optimization

سئو به عملیات بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو گفته می شود.

اصطلاح  (Heo (Human Experience Optimization

از سال ۲۰۱۷ سئو معنایی بیشتر رایج شده است و موتورهای جستجو به دنبال مفهوم هستند و ربات ها را نیز تربیت می کنند تا مفهوم را درک نمایند در HEO تمامی سعی اش این هست که سایت رو از دید انسان نگاه نماید و اگر سایت شما برای انسان ها بهینه بوده باشه به صورت اتوماتیک برای موتورهای جستجو هم بهینه می گردد.

اصطلاح (SEM (Search Engine Marketing

مفهوم sem بازاریابی از طریق موتورهای جستجو می باشد که سئو یک بخشی از آن به حساب می آید و این مفهوم شامل بهینه سازی سایتتان در شبکه های اجتماعی و تبلیغات در گوگل هم می باشد.

اصطلاح‌ ‌(SMO (Social Media Optimization 

بهینه سازی سایت در شبکه های اجتماعی را شامل می شود به معنای این که صفحات درستی را ایجاد کنید و همینطور ارتباطات صحیح ایجاد کنید سوشیال سیگنال های درستی براشون بگیرید

از طریق شبکه های اجتماعی به دلیل ارتباطات زیاد به راحتی می توانید در سریع ترین زمان برند خود را به معروفیت برسانید.

اصطلاح (SMM (Social Media Marketing

این بحث مربوط میشه به تبلیغات در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، لینکدین، فیس بوک، یوتویوب و …

اصطلاح (SMP (Social Media Poisonning

جزو روش های سئو کلاه سیاه محسوب می شود و در این روش سعی میکنند سایت رقیب را با فعالیت های مخرب در شبکه های اجتماعی به سمت گوگل سیگنال های مخرب ارسال نمایند مانند ایجاد صفحات جعلی و اضافه کردن یک شبه هزاران لایک و کامنت به صفحه شما.

اصطلاح (PPC (Pay Per Click

پرداخت به ازای کلیک در تبلیغات می باشد و ساز و کار این سیستم به این حالت هست که شما مبلغی را پرداخت می کنید به عنوان شارژ در حساب گوگل و تبلیغ شما ثبت می شود بعد در ازای هر کلیک از اون مبلغ حساب شما کسر می گردد نمونه های ایرانی هم مانند کلیک یاب، صباویژن و آنتورک در حال فعالیت می باشند.

اصطلاح (SERP (Search Engine Result Page

به صفحه اصلی نتایج گوگل که از ۱۰ تا ردیف تشکیل شده است گفته می شود.

اصطلاح  (UI (User Interface

سمتی هست که کاربر در نمایشگر خود از سایت شما مشاهده می کند در واقع هرچیزی که در نهایت کاربر از نتیجه کدنویسی های پشت صحنه سایت ما مشاهده می کند را Ui می نامند.

اصطلاح  (UX (User Exprience

تجربه کاربر از بازدید سایت شما هستش میزان رضایت کاربر از استفاده از سایتتان زمانی که شما وارد سایت دیجی کالا می شوید و حس خوبی به شما القاء می شود و در نهایت اقدام به خرید می کنید.

اصطلاح Responsive Design

به طرح های گفته می شود که با انواع نمایشگر ها با سایز های مختلف محتوای خودش را وفق بدهد و بتواند ایده آل ترین شرایط را در آن نمایشگر برای کاربر نشان بدهد.

اصطلاح Reffering Domain

به تعداد دامنه هایی که به سایت شما لینک می دهند گفته می شود.

اصطلاح (OBL (Out Bound Link

به حجم و تعداد لینک های خروجی یک سایت گفته می شود که با در نظر گرفتن قدمت سایت و تعداد محتوای اون باید متفاوت باشه یعنی یک سایت تازه تاسیس شده اگر OBL بالایی داشته باشه خیلی زود از نتایج حذف می شود و اگر برعکس سایت با قدمت بالایی اگر OBL کمی داشته باشه از دیدگاه گوگل ضعیف دیده می شود.

 اصطلاح Internal Link

به تعداد لینک های داخلی یک سایت گفته می شود.

اصطلاح External Link

به تعداد لینک های خارجی سایت گفته می شود که از سایت های دیگر به سایت شما داده می شود.

اصطلاح Anchor Text

به تیتر لینک گفته می شود که مهم ترین بخش تو لینکی هست که به سایت شما داده می شود که می تواند شامل کلمه کلیدی شما باشد.

اجزای یک انکرتکست به این شکل می باشد <a href=”Your Address”>Anchor Text</a>

اصطلاح Wiki

ویکی به سایت هایی گفته می شود که مرجع اطلاعات و آموزش هستند و مهم ترینشون سایت ویکی پدیا هستش

این سایت ها به دو صورت اجرا میشند سایت هایی که توسط مدیران اون مدیریت می شوند و سایت هایی که توسط مردم محتواشون تکمیل و ایجاد می شود.

اصطلاح Content Marketing

جذب مخاطبین برای سایت شما از طریق تولید محتوا را بازاریابی محتوایی گفته می شود برای مثال شما یک سایت فروشگاهی دارین و یک سری محصول در قسمت وبلاگتان مقالاتی با موضوعاتی مانند سوالات کاربران در مورد آن محصول معرفی محصول و آموزش نحوه استفاده صحیح از آن محصول.

اصطلاح web2

سایت های web2  در لینک سازی دارای اهمیت می باشند و روش هایی هست که شما میتونید ازشون استفاده بکنید انجمن ها، دایرکتوری ها و سوشیال ها  از نوع سایت های web2 محسوب می شوند.

اصطلاح HTML

جزو زبان های سطح پایین محسوب می شود و با html محتوای وب رو تکمیل می کنند همین ساختار قالب های سایت ها، جدول بندی ها و بولد یا ایتالیک بودن متن همگی از طریق html به وجود می آیند.

اصطلاح http

مخفف Hyper Text Transfer Protocol هست و پروتکلی هست که سایت ها را از طریق اون بارگزاری می کنیم.

اصطلاح https

همون http هست منتهی به حالت کدگزاری شده و امن

اصطلاح SSL

گواهی های تایید شده که برای نام دامنه به اختصار تهیه می شود و با نصب این گواهی بر روی هاست، سایت با حالت  https در دسترس قرار می گیرد.

اصطلاح FTP

مخفف  File Transfer Protocol می باشد که بستری برای انتقال و جابجایی فایل ها می باشد برای مثال آپلود کردن یک فایل از کامپیوتر شما روی سرور سایتتان

اصطلاح Server Side

به عملیاتی که سمت سرور انجام می شود گفته می شود

اصطلاح Client Side

به عملیاتی گفته می شود که سمت کاربر انجام می شود.

اصطلاح Javascript

زبانی هست تحت clinet side که باهاش می شه سایت رو ریسپانسیو کرد و کلی کارهای دیگر و هیچ ارتباطی با زبان جاوا ندارد

که مخفف شده این کد ها برای استفاده سریع تر به اصطلاح  jquery گفته می شود.

اصطلاح Ajax

تکنولوژی هست که در صفحه کدی را اجرا میکند بدون اینکه اون صفحه pre load بشه و شما متوجه بشید که به صفحه دیگری انتقال داده شده اید.

استفاده از این تکنولوژی در سئو بدون آگاهی کاملا اشتباه و کشنده هست چون خزنده گوگل قابلیت خواندن اطلاعاتی را که توسط این تکنولوژی در صفحه لود می شود را ندارد.

اصطلاح CSS

به کد هایی گفته می شود که ظاهر سایتتان با اون طراحی می شود که به دوصورت inline css درون خطی که بسیار برای سئو مضر می باشد و همینطور به صورت لود در کدهای صفحه به صورت فایل مجزا استفاده می شود.

اصطلاح Bootstrap

فریم ورک بوتسترپ برای سهولت بخشی به کار طراحان سایت معرفی گردیده است که شامل کدهای html,css,js می شود و طراحی را به صورت ماژولار انجام می دهد.

اصطلاح Text To Html Ratio

نسبت متن به کد در صفحه را گفته شامل می شود که برای مثال شما اگر در سایتتان از دو پاراگراف متن استفاده کردید به صورت استاندارد شما باید از دو تگ p  استفاده کنید و در صورتی که کدهای مخربی در سایت وجود داشته باشد که این متن را بیشتر به ربات گوگل نشان دهد از این طریق کاملا قابلیت شناسایی را دارد.

اصطلاح Over Optimization

خرید بک لینک بیش از حد، تکرار بیش از حد کلمات کلیدی و در کل تاکید بیش از حد شما روی یک کلمه کلیدی خواص که این سیگنال را به گوگل میفرستد که شما بیش از حد در حال بهینه سازی سایتتان هستید و قصد فریب گوگل را دارید و سایتتان را در نتایج حذف یا عقب نگه می دارد.

اصطلاح CrawlerRobotSpider

ربات های گوگل هستند که به سایت شما سر می زنند تا اطلاعاتتان را ایندکس نمایند و وارد نتایج کند این ربات ها در ابتدا به سایت شما به میزان یکسانی سر میزنند و سپس با توجه به عاداتی که شما تعریف میکنید عمل ایندکس را جلو می برند.

اصطلاح Webmaster Tools

شرکت گوگل برای این که با صاحبین سایت ها در تعامل باشد کنسول وبمستر را معرفی کرده است تا مدیران سایت ها بتوانند روند پیشرفت سایتشان را مدیریت نمایند از جمله گزارش های کلماتی که سایت شما در آن جایگاه دارد و همینطور گزارشی از لینک های داخلی و خارجی سایتتان را در اختیارتان قرار می دهد.

اصطلاح Google Analytics

شما برای تحلیل روند سایتتان نیازمند یک ابزاری هستید به نام آمارگیر تا بتوانید فعالیت کاربران خود را تحت نظر داشته باشید که از کدام صفحات بیشتر بازدید می نمایند، چقدر در سایتتان می مانند و مواردی از این قبیل که گوگل آنالیتیکس یکی از بهترین آمارگیر های موجود می باشد که برای شرکت گوگل می باشد.

اصطلاح Hit

هر صفحه ممکن است از موارد متعددی مثل عکس، متن، فیلم، صدا و یا هر چیزی دیگری تشکیل شده باشد که با هر بار بازشدن صفحه این موارد از سرور فراخوانده می‌شود، این مجموعه هیت را تشکیل می‌دهند.

اصطلاح Visitor

به هر کاربر که با یک آی پی وارد سایت شما می شود ویزیتور گفته می شود.

اصطلاح Unique Visitor

به معنای کاربر واقعی و طبیعی می باشد که از کانال هایی صحیح مانند موتورهای جستجو وارد سایت ما شده است.

اصطلاح Alexa Rank

الکسا رتبه بندی سایت ها بر اساس میزان بازدید، زمان ماندگاری کاربر در صفحه و … در دسته های کشوری و جهانی می باشد.

اصطلاح Bounce Rate

نرخ خروج کاربر بدون هیچ گونه فعالیتی در سایت گفته می شود برای مثال عبارتی را جستجو می کنید و زمانی که وارد سایت شدید بدون هیچ فعالیتی فلش بک مرورگر رو میزنید و به نتایج برمیگردید یا کلا صفحه را می بندید.

اصطلاح Google Trend

سایتی برای تعیین میزان محبوبیت عبارتی در یک منظقه جغرافیای خاص در یک طیفی از زمان برای مثال عبارت ترامپ در کشور آمریکا در زمان انتخابات آن کشور یکی از عبارات پر جستجو در گوگل می باشد.

اصطلاح Google Keyword Planner

یک ابزار که به شما جهت پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای عملیات سئو و بهینه سازی سایتتان کمک می نماید.

اصطلاح Cache

شما زمانی که آدرس یک وب سایت را در مرورگر خود وارد میکنید اطلاعات اون سایت اگر در صورتی که دارای سیستم کش باشد در حافظه کامپیوتر شما ذخیره می شود و در زمان مراجعه دوباره به آن سایت دیگر نیاز نیست آن ها را دوباره دانلود نمایید.

اصطلاح Personalized Serp

در گوگل گزینه ای وجود دارد که اگر آن را فعال نمایید جستجو های برایتان شخصی سازی  می شود مثلا اگر شما زیاد جستجو می کنید خرید بلیط هواپیما و وارد یک سایت مشخص می شوید در دفعات بعدی این سایت در رتبه های بالاتری فقط برای شما نشان داده می شود تا بتوانید راحت تر به آن مراجعه کنید.

اصطلاح Query

query همون پرس و جو است و همون طور که می دونید sql server بانک اطلاعاتی است و می تونه اطلاعات مثلا یه دانشگاه رو در خودت ذخیره کنه و هر وقت که شما ازش سوال بپرسید طبق اون بانک اطلاعاتی بهتون پاسخ میده حالا سوال مثلا چی؟ فرض کنید لیست تمام دانشجویان رو می خواهید در بیارید پس باید query بنویسید تا sql server اونو اجرا و پاسخ رو بهتون برگشت بده

اصطلاح Blog Comment Backlink

در قسمت دیدگاه های مقالات بعضی از سایت ها شما قادر هستید لینکتان را با عبارت کلمه کلیدیتان قرار دهید.

اصطلاح ۴۰۴ Page

زمانی که یک صفحه حذف شده باشد از سایتتان به خطای ۴۰۴ بر خواهید خورد که به معنای این هست که اون صفحه حذف شده و دیگر وجود ندارد.

اصطلاح Crawl Error

خزنده گوگل در میان صفحات سایتتان می خزد تا بتواند آن ها را ایندکس نماید در این میان صفحاتی وجود دارند که با خطای ۵۰۰ یا ۴۰۴ مواجه می شود و آن هارا نیز از طریق کنسول وبمستر به شما اطلاع می دهد تا بتوانید مشکلشان را رفع نمایید.

اصطلاح Reputation and  Popularity

Reputation به معنای چرخش و تداوم ارتباطات است که در سئو مواردی که منجر به افزایش reputation یک سایت می شود، بک لینک ها و متنهای مرتبط در سایت های دیگر، و محبوبیت و اشتراک گذاری سایت شما در شبکه های اجتماعی است. هرچقدر reputation یک سایت بالاتر رود، popularity یعنی همان محبوبیت آن هم بالا می رود

اصطلاح Social Signal

در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنید پست میزارید کاربران پست های شما را لایک و شیر می کنند که و این سیگنال به گوگل ارسال می شود که این مطلب دارای محبوبیت است و مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

اصطلاح Social Network

به شبکه پروفایل های اجتماعی شما گفته می شود که برای کسب و کارتان ایجاد کرده اید.

اصطلاح Guest Post

بعضی از وبلاگ ها هستند که قابلیت این را به کاربر میدهند که اگر میخواهد در آن سایت خودش بتواند یک مقاله یا مطلبی را منتشر نماید.

اصطلاح Forum Link

به لینک هایی گفته می شود که از سمت انجمن ها داده شده است.

اصطلاح Image Link

یک لینک روی عکس که به یک صفحه ای ارجاع داده شده است.

اصطلاح Hidden Text

پنهان کردن متن در صفحه با استفاده از تکنیک های css که فقط قابل مشاهده ربات گوگل می باشد و کاربر آن متون رو نمی بینید.

اصطلاح Hidden Link

به لینک های پنهان در صفحه که از دید کاربر به دور هستند گفته می شود.

اصطلاح Domain Name

نام دامنه شما که با پسوند های .com , .net و … در ریجستری ها ثبت می شود.

اصطلاح URL

لینک یا پیوند هایی گفته می شود که از با استفاده از / از هم دیگر جدا می شوند و آدرس یک صفحه را در وب مشخص می کنند.

اصطلاح Stop Word

کلمات بازدارنده یا Stop Words یا Stop List به کلماتی گفته می‌شود که در اکثر متون یافت می‌شوند و جزء کلمات کلیدی به حساب نمی‌آیند.

حروف اضافه (مانند «به»، «از» و …) و حروف ربط (مانند «که»، «پس» و …) و ضمایر (مانند «من»، ««او» و…) جزء این لیست خواهند بود.

اصطلاح CMS

سیستم های مدیریت محتوا که معروف ترین آن ها وردپرس و جوملا می باشند هدف این سیستم ها تسهیل بخشیدن به روند ایجاد سایت می باشند به طوری که شما میتونید در یک روز با کار ۳ ساعته بتونید یک سایت قابل قبول با پلتفرم مناسب برای خود راه اندازی نمایید.

اصطلاح Local Search

جستجو هایی که به مکان جغرافیایی کاربر محدود می شود در صورتی که از مرورگر کروم استفاده کنید و  اگر به موقعیت جغرافیایی خود دسترسی داده باشید نتایج را برای شما از روی موقعیت خود شخصی سازی می نماید.

برای مثال شما عبارت رستوران فست فود را وارد می کنید و به شما سایت هایی را لیست می نماید که در محدوده شما فعالیت می کنند.

اصطلاح Organic Listings

به نتایج طبیعی در یک جستجو بدون تبلیغات گفته می شود.

اصطلاح Paid Listings

نوع نتایج غیر طبیعی هست که شما با پرداخت هزینه ای در آن قرار می گیرید.

اصطلاح ادورز Adwords Google

گوگل برای درآمد زایی بیشتر خود طرح تبلیغاتی را اجرا می نماید که شما با پرداخت هزینه ppc می توانید در کلمات هدفتان در عرض چند ساعت به سطر اول گوگل برسید و بعد از اتمام شارژ پنلتان تبلیغتان جذف می گردد.

اصطلاح Affiliate Marketing

بازاریابی پورسانتی و یا سیستم همکاری در فروش  که در عمل فروش از طریق معرفی افراد دیگر صورت می گیرد.

اصطلاح الگوریتم

به مجموعه ای از دستور العمل ها و فرمول هایی که با زبان رسا و دقیق به همراه جزئیات لازم و به صورت مرحله به مرحله به گونه اجرا شده باشند که هدف خاصی را دنبال کنند و شروع و پایان آنها نیز مشخص باشد، الگوریتم گفته میشود.

اصطلاح تگ آلت

به متن جایگزین عکس گفته می شود که در برچسب آن به صورت alt=”متن جایگزین” قرار می گیرد در صورتی که عکستان بنا به دلایلی لود نشود این متن برای کاربر نشان داده خواهد شد.

اصطلاح ریدایرکت

ریدایرکت به معنی هدایت کاربر از یک آدرس که وارد میکند به یک آدرس مشخص شده دیگر برای مثال شما یک مقاله را در قدیم منتشر کردید و میخواهید اون رو حذف کنید خوب صفحه ۴۰۴ میخوره اونو میاید آدرسش رو ریدایرکت ۳۰۱ میزنید به آدرس جدید تا تمام اعتبار آن از لحاظ سئو نیز به آدرس جدید منتقل می شود.

اصطلاح موز رنک

بعد از پیج رنک گوگل سایت moz.com از روی کیفیت لینک های خارجی یک عددی از ۰ تا ۱۰ را برای دامنه و صفحات سایت شما محاسبه می کند.

اصطلاح پیج آتوریتی

به اعتباری گفته می شود که به لینک های خارجی به صفحه سایت شما انتقال می کنند.

اصطلاح دامین آتوریتی

به اعتبار کلی صفحات سایتتان گفته می شود که میانگین آن ها بر روی دامنه شما محاسبه می شود.

اصطلاح نوفالو

یک مشخصه هست که به لینک ها اضافه می شود و از انتقال اعتبار آن به صفحه هدف جلوگیری می کند.

اصطلاح بک لینک

به لینک های هدایت شده از سایت های دیگر به صحفات سایت شما بک لینک گفته می شود.

اصطلاح سرچ ترم

به هر یک از سطر های جستجو گوگل که ۱۰ تا در هر صفحه می باشد سرچ ترم گفته می شود.

اصطلاح پلتفرم

یک بستر از پیش آماده شده است که شما با استفاده از اون به صورت خیلی ساده و روان تر کدنویسی خود را انجام دهید برای مثال بوت استرپ یک فریم ورک برای زبان html به حساب می آید.

اصطلاح  b2b and b2c

business to business:  به کسب و کار هایی گفته می شود که شما خدماتتان را  به مدیران کسب و کار های دیگر ارائه می دهید.

business 2 customer: به نوعی از کسب و کاری گفته می شود که شما خدمات و محصولاتتان را مستقیما در اختیار مصرف کننده و مشتری نهایی کسب و کارتان قرار می دهید.

اصطلاح بلاگ

به بخشی از سایت گفته می شود که شما در آن اخبار شرکتتان یا محتواهای آموزشی، معرفی محصولات و… را با مخاطبان خود به اشتراک می گذارید.

اصطلاح بوکمارک

در مرورگر ها یک امکان وجود دارد که شما می توانید آدرس سایت هایی را که فکر میکنید بعدا دوباره به آن ها مراجعه خواهید کرد را ذخیره می نمایید.

اصطلاح Imperssion

یک معیار برای مشخص کردن تعداد نمایش تارگت شما برای مخاطبان در لیست نتایج بدون اینکه وارد سایت هدف شما بشود.

اصطلاح CTR

به درصد تبدیل از imperssion گفته می شود که کاربران کلیک میکنند و وارد وب سایت شما می شوند  برای مثال از ۱۰ تا جستجو انجام شده ۵ نفر وارد سایت شما می شوند ctr شما در اینجا ۵۰%  می باشد.

اصطلاح Bread Crumbs

هدایت کننده صفحه که مشخص می کند شما در حال حاضر در چه مسیری از وب سایت هستید و استفاده از این المان می تواند درصد رضایت کاربران سایتتان را در استفاده از محیط آن بهبود دهد.

اصطلاح Canonical

یکی از روش‌های جلوگیری از انتشار محتوای تکراری استفاده از تگ Canonical که یک صفحه را برای یک آدرس مشخص تنظیم می نماید.

اصطلاح Cloaking

یکی از روش های سئو کلاه سیاه می باشد که محتوای سایت شما برای ربات موتور جستجو و کاربر متفاوت باشد.

اصطلاح Conversion

منظور از نرخ تبدیل این است که وقتی کاربری از وب‌سایت شما بازدید می‌کند، همان اقدامی را انجام دهد که شما از او می‌خواهید.

اصطلاح Cpc Cost Per Click

تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (تبلیغات CPC)، همانطور که از اسمش پیداست به مدلی از تبلیغات اینترنتی نوین گفته می‌شود که فرد آگهی‌دهنده در ازای کلیک‌هایی که روی تبلیغاتش می‌شود، پرداخت هزینه را انجام می‌دهد

اصطلاح CPM

CPM یا Cost Per Thousand اغلب در دیجیتال مارکتینگ برای نشان دادن هزینه per mille (یا همان هزار نمایش) استفاده می‌شود. در واقع هنگامی که شما در تبلیغات آنلاین براساس هر هزار نمایش با ناشر توافق می‌کنید، از این معیار استاندارد بهره می‌برید. نمونه پرکاربرد امروزی این معیار را می‌توان در تبلیغات شبکه‌های اجتماعی (تلگرام و اینستاگرام) مشاهده کرد.

CPM معمولا به تعداد نمایش‌های ثبت شده از یک تبلیغ در یک وب سایت خاص که توسط خوانندگان آن اتفاق می‌افتد اشاره می‌کند. شبکه‌های تبلیغاتی مانند AdSense، درآمد تبلیغات برای وب ناشران مبتنی بر شیوه CPM را محاسبه می‌کنند.

اصطلاح Directory

به نوعی از سایت هایی گفته می شود که کارشان لیست کردن اطلاعات می باشد برای مثال راهنمای مشاغل یک شهر خواص هستند که در آن لیستی از مغازه داران را تهیه کرده است.

اصطلاح Category

به دسته بندی اطلاعات گفته می شود برای مثال شما در وبسایتتان تصمیم می گیرید که وبلاگتان دسته بندی های در حوزه آموزش – اخبار  – رویداد ها را داشته باشد.

سئو خارجی

اصطلاح برچسب

تگ ها نیز کاربردشان آرشیو کردن و دسته بندی کردن اطلاعات بر اساس موضوعیت آن ها می باشد.

اصطلاح Doorway Page

doorway page از روش های سئو کلاه سیاه محسوب می شود. متخصص سئو در این روش سعی دارد جایگاه صفحه ای کم محتوا و بی ارزش را با ایجاد کلمات کلیدی زیاد، در ابتدای لیست نتایج موتورهای جستجوگر نظیر گوگل به کاربران نمایش می دهد .کاربر روی این لینک ها کلیک کرده و به طور ناخواسته به صفحه ای خسته کننده و بی ربط با کلمه ای که سرچ کرده است ،هدایت می شود.

اصطلاح Duplicate Content

کپی کردن محتوا دقیقا عین یک محتوای دیگر گفته می شود.

اصطلاح E-Commerece Site

به نوعی از سایت ها گفته می شود که هدف از ایجاد آن ها فروش محصولات فیزیکی می باشد فروشگاه های آنلاین مانند دیجی کالا نمونه هایی از این نوع کسب و کار های اینترنتی می باشند.

اصطلاح Feed

فناوری فید feed که آن را در فارسی «خوراک» یا «خبرمایه» هم ترجمه کرده‌اند، فناوری‌ای است که می‌تواند گشت و گذار شما را در اینترنت متحول کند.

فید راهی برای دسترسی سریع و بدون دردسر به آخرین اخبار و نوشته‌های سایت و وبلاگهاست.

اصطلاح Landing Page

در علم تبلیغات، به هر صفحه‌ای که کاربر وارد آن می‌شود یا اصطلاحا بر آن فرود می‌آید، صفحه فرود (به انگلیسی: Landing Page) می‌گویند.

اصطلاح Google Dance

رقص گوگل یعنی اینکه گوگل برای مدتی خیلی محدود که ممکن است چند ثانیه یا چند روز طول بکشد، معیار را در رتبه بندی خود ایجاد می کند که این باعث تغییرات چشمگیری در رتبه سایت می شود. ممکن است رتبه سایتی افزایش یا کاهش یابد و یا لیست نتایج گوگل حذف شود. همه این موارد یک نوع آزمایش از طرف گوگل است که انجام می شود.

اصطلاح Heading

به تگ های h1,h2,h3,h4,h5,h6 گفته می شود که کاربردشان عنوان بندی مطالب می باشد..

اصطلاح In-Bound Link

Inbound link لینک‌هایی هستند که از سایتهای دیگر به سایت ما داده شده است اما یک فرق کوچک با backlink دارد و آن هم این است که inbound link از درون متن به سایت دیگر لینک داده می‌شود.

اصطلاح Index

موتورهای جستجو، پایگاه داده خود را که شامل صفحات وب است بر اساس “index” یا همان “شاخص”   توصیف می کنند.

چرا؟ موتورهای جستجو ، سراسر اینترنت را برای یافتن وب سایت ها و صفحات آن ها کاوش می کنند و اطلاعات را به جستجوگران که از امکانات جستجو استفاده می کنند، ارائه می دهند.

اصطلاح Indexed Page

به صفحه ای گفته می شود که خزنده گوگل ایندکس کرده و وارد لیست نتایج کرده هست.

اصطلاح Inlink

به لینک های داخلی یک وب سایت گفته می شود.

اصطلاح Keyword

به عباراتی گفته می شود که به عنوان یک کلید توسط کاربران در موتورهای جستجو وارد می نمایند.

اصطلاح Keyword Density

تراکم کلمه در واقع نسبت تعداد دفعاتی که یک عبارت یا کلمه نسبت در یک صفحه، مقاله یا مطلب تکرار شده، به تعداد کل کلمات آن مقاله می باشد.

اصطلاح Keyword Stuffing

تکرار مصنوعی کلمات کلیدی در متن صفحات برای افزایش چگالی کلمات کلیدی جهت افزایش رتبه سایت

اصطلاح LSI

LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing به معنی تحت الفظی فهرست بندی معنایی نهفته کلمات و به معنی درست آن، تشخیص درست کلمات و موضوع یک صفحه  است.

اصطلاح لینک سازی

به عملیات ساخت لینک توسط شما در خارج یا داخل وبسایتتان لینک سازی گفته می شود که دو نوع دارد لینک سازی داخلی و خارجی

اصطلاح Link Farm

مزرعه لینک به نوعی از سایت هایی گفته می شود که کارشان فروش لینک هست و در یک صفحه بیش از حد لینک خروجی به سایت های دیگری دارند.

اصطلاح Meta Data

به اطلاعاتی گفته می شود که توسط مدیر سایت ایجاد می شود تا مفهوم و موضوع صفحه را به موتورهای جستجو برسانند.

اصطلاح Meta Description

تگی برای نوشتن توضیحاتی در مورد صفحاتمون که پایین عنوان در نتایج نشان داده می شود.

اصطلاح Meta Keyword

برای صفحات خود می توانید با این تگ کلمات کلیدی خود را تعریف کنید.

اصطلاح Natural Link

لینک های طبیعی به لینک های سالمی گفته می شود که به مرور زمان در وب توسط سایت های دیگر برای معرفی و تبلیغ سایت شما برای مخاطبینشان ایجاد می گردد.

اصطلاح Noindex

اگر می خواهید صفحه ای به دور از چشم خزنده های موتورهای جستجو باشد از این تگ استفاده نمایید.

اصطلاح Organic Link

لینکی که به صورت طبیعی برای سایت ما ایجاد می شود.

اصطلاح Page Rank

یک معیار برای سنجش اعتبار سایت که از طریق گوگل معرفی شده بود ولی دیگر آپدیت نمی شود.

اصطلاح Page Title

به عنوان هر صفحه گفته می شود که هم در نتایج و هم بالای مرورگرتان موقع وارد شدن به یک سایت مشاهده می کنید.

اصطلاح Rankinkg Factor

به قواعد و اصول هایی گفته می شود که توسط موتورهای جستجو برای بهبود رتبه سایت ها معرفی شده اند.

اصطلاح Robots.txt

یک فایل متنی که در روت هاست شما قرار می گیرد و میتوانید با قراردادن کدهایی در آن رفتار ربات را با سایتتان تنظیم نمایید برای مثال مسیر هایی که اجازه دسترسی دارد و ندارد را میتوانید وارد نمایید.

اصطلاح Sitemap

نقشه سایت برای نظم دهی به ساختار لینک های سایتتان در فرمت xml ایجاد می شود و در کنسول به گوگل معرفی می گردد تا بتواند راحت تر به ساختار لینک های سایتمان دسترسی داشته باشد و ایندکس نماید.

اصطلاح ROI

برای اینکه دقیقاً بفهمید که بازاریابی شما چقدر موثر است می‌بایست مقدار بازگشت سرمایه که به انگلیسی Return on Investment یا به اختصار ROI خوانده می‌شود

اصطلاح Sandbox

گوگل سندباکس در واقع توضیحی برای پیشرفت کند دامنه های جدید می باشد براساس sandbox گوگل، بعد از راه اندازی یک دامنه جدید شما تا مدتی (بین ۱ تا ۴ ماه) در سندباکس قرار داده میشوید تا گوگل از کیفیت محتوای شما مطمئن شده و زمینه اصلی کار شما را مشخص نماید.

اصطلاح Social Bookmark

شبکه های اجتماعی هستند که لیستی از سایت را برای مخاطبان معرفی می نمایند و سایت شما نیز می تواند در لیست آنها قرار بگیرد.

اصطلاح Sock Puppet

تبلیغ یک هویت جعلی در اینترنت، سایت ها و وبلاگ ها که وجود خارجی ندارد.

اصطلاح Spammer

افراد سودجو که با روش های غیر طبیعی و متعارف سعی در اخلال سیستم اینترنت دارند برای مثال ایمیل هایی را برای افرادی می فرستند که هیچ گونه تمایلی برای دریافت آن ندارد.

اصطلاح Splash Page

یک صفحه که معرف خدمات وب سایت شما می باشد و برای ایجاد تجربه بهتر کاربر ایجاد می شود.

اصطلاح Statick Page

به صفحات گفته می شود که اطلاعاتشان ثابت هست.

اصطلاح Time On Page

به میزان زمانی که کاربر در صفحه ای از سایت ما می گزراند گفته می شود.

اصطلاح Traffic

به رفت و آمد های کاربران بر روی سایتمان که از هر کانالی ایجاد می شود ترافیک یا آمار بازدید گفته می شود.

اصطلاح UGC

به نوعی از محتوا ها گفته می شود که توسط کاربران ایجاد می شوند.

اصطلاح Widget

به ابزارک هایی گفته می شود که وظیفه اجرای یک قطعه کد یا برنامه ای را دارند.

نظر شما برای ما ارزشمند بوده و در سریع ترین زمان به ان پاسخ میدهیم ارسال دیدگاه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


توحید عزیززاده

۵ سال پیش اولین سایتم رو راه اندازی کردم. یه سایت اینترنتی برای فروش کیت های الکترونیکی بود انتظار داشتم محصولاتم از فردا فروشش شروع بشه !! یه هفته، یه ماه گذشت و تازه فهمیدم که داشتن سایت کافی نیست! و با علم سئو آشنا شدم و هر آنچه را که یاد گرفته ام و میگیرم رو با شما در ادشو به اشتراک میگزارم.

ما را در تلگرام دنبال کنید

مارا در اینستاگرام دنبال کنید

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

×